مدارک شنگن

 

شینگن به مجموعه کشورهایاروپایی گفته می‌شود که تحت پیمانی با همین نام ، قوانین یکپارچه‌ ای در راستای فعالیت‌ها و مقررات مرزی و مسافرتی خود، وضع کرده‌اند. به سبب همین پیمان، تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه، جهت سفر و اقامت در این مناطق، موظف به اخذ مجوز ورود و روادیدی جامع و واحد موسوم به «ویزای شینگن» (Schengen Visa) هستند.

 

انواع ویزای شینگن

در کلی‌ترین دسته‌ بندی، ویزای شینگن به ۳ نوع تقسیم می‌شود که در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها و زیردسته‌هایشان می‌پردازیم.

 

۱٫ ویزای اتحادیه شینگن (USV)

با داشتن (ویزای اتحادیه‌ی شینگن) (Uniform Schengen Visas) مجوز ورود و سفر به کشورهای عضو این پیمان را، برای حداکثر ۹۰ روز در هر ۶ ماه، اخذ می‌کنید. به طبع شروع این تاریخ از لحظه‌ ورود به یکی از این کشورها آغاز می‌شود. این ویزا در اصل همانویزای توریستیبرایگردشگرانمحسوب می‌شود. از طرفی این نوع از ویزا به چند دسته‌ی دیگر تقسیم می‌شود. این ویزا شامل موارد زیر است:

 

ویزای نوع A

منظور از این ویزا، (ویزای ترانزیت فرودگاه (Airport Transit Visa) است. در این صورت،مسافرحق خروج ازفرودگاه کشور عضو شینگن را ندارد و تنها می تواند در یکی از فرودگاه‌های عضو این پیمان،هواپیمای خود را عوض کرده و به مقصد کشور دیگری در خارج از منطقه‌ی شینگن برود.

 

ویزای نوع B

این ویزا نیز نوعی ویزای عبور و ترانزیت است. با داشتن ویزای نوع B، مسافر می‌تواند از خاک کشورهای شینگن، در مدت حداکثر ۵ روز، به مقصدی خارج از این منطقه، گذر کند.

 

ویزای نوع C

ویزای نوع C در واقع روادید کوتاه‌ مدتی است برای ورود و اقامت در کشورهای عضو اتحادیه‌ی شینگن . دریافت‌کنندگان ویزای C با توجه به هدف و شرایط سفر خود، یکی از ۳ نوع ویزای زیر را دریافت می‌کنند:

 

ویزای یک بار ورود (Single-entry)

همان‌طور که از اسم ویزای یک‌بار ورود مشخص است، این ویزا تنها برای یک‌بار ورود به یکی از کشورهای عضو شینگن اعتبار دارد؛ به این معنی که اعتبار ویزای مسافر به محض ترک کردن کشوری که به آن وارد شده است، فارغ از این‌که مدت آن به پایان رسیده است یا خیر، منقضی خواهد شد.

 

ویزای دو بار ورود Double-entry

ویزای دوبار ورود شرایطی مشابه با ویزای یک‌بار ورود دارد، با این تفاوت که مسافر مجوز دو بار وارد شدن به کشورهای شینگن را دارد. به خاطر داشته باشید که استفاده از این شرایط در محدوده‌ زمانی مشخصی قابل اجرا است.

 

ویزای چند بار ورود (Multiple-entry)

ویزای چندبار ورود مجوز هر چندبار ورود و سفر بین کشورهای عضو شینگن را صادر می‌کند. به این معنی که مسافر می‌تواند به چندین کشور عضو این پیمان سفر کرده و در آن‌ها اقامت داشته باشد. تنها محدودیت این ویزا محدودیت زمانی است که برای ۹۰ روز در هر ۶ ماه از سال، اعتبار دارد. همچنین، این ۹۰ روز به محض ورود به هر یک از کشورهای ناحیه‌ی شینگن محاسبه می‌شود.

 

۲٫ ویزای اعتباری منطقه محدوده (LTV)

این نوع از ویزا، ویزای اعتباری منطقه‌ محدوده  (Limited Territorial Validity Visas) نام دارد. این ویزا به شما اجازه می‌دهد که تنها به محدوده‌های مشخصی که در زمان اخذ ویزا اعلام می‌شود، سفر کرده و در آن‌ها اقامت داشته باشید. این ویزا به غیر از مناطق مشخص‌شده، در هیچ منطقه‌ دیگری اعتبار ندارد و دارنده‌ آن مجوز سفر به هیچ‌ یک از دیگر مناطق را ندارد. این ویزا بیشتر تحت شرایط خاص، مانند ویزا برای پناهندگان، اعطا می‌شود.

 

۳٫ ویزای ملی (NV)

از ویزای ملی» (National Visas) به عنوان ویزای نوعیاد می‌شود. این ویزا برای افرادی که برای تحصیل ، کار یا کسانی که برای مدت‌ زمان مشخصی و با هدف معینی، قصد اقامت در کشورهای ناحیه‌ی شینگن را دارند، صادر می‌شود. این ویزا نیز بسته به شرایط و هدف آن می‌تواند یک‌بار ورود یا چندبار ورود باشد و دارنده‌ی آن باید پس از اتمام اعتبار ویزا و پایان دوره‌ تعیین شده، به کشور خود بازگردد. با در اختیار داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، بدون نیاز به اخذ روادید دیگری می‌توان به‌ تمامی کشورهای ناحیه‌ شینگن بدون محدودیت سفر کرد.

 

 

با این توضیحات، داوطلبان این ویزا باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • دانشجویان بین‌المللی که برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای مدتی مشخص و نه بیشتر از یک سال، به کشورهای شینگن سفر می‌کنند.
 • دانشجویان بین‌المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره‌های تحصیلی کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند. به این گروه نیز ویزای یک‌ساله اعطا می‌شود که برای اقامت بیشتر قابل تمدید است.
 • کار کردن یا پژوهش علمی و آموزشی در مراکز تحقیقاتی یا موسسات معتبر کشورهای اتحادیه‌ شینگن. این ویزا با توجه به بررسی سوابق فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود.
 • متخصصانی که با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص و مهارت خود به کشورهای عضو این پیمان سفر می‌کنند؛ برای مثال هنرمندان و ورزشکاران در این گروه قرار می‌گیرند.
 • موارد اضطراری که فرد به دلیل وضعیت پزشکی برای مدت مشخصی قادر به ترک ناحیه‌ شینگن نباشد.

 

 

مدارک لازم برای درخواست روادیدشنگن (لازم به ذکر است مدارک ذیل از سایت سفارت آلمان برگرفته شده است و برای سایر کشورهای شنگن ممکن است تا حدودی متفاوت باشد.)

 

الف . مدارک عمومی

 • اصل گذرنامه و کپی صفحه مشخصات گذرنامه
 • فرم درخواست روادید بصورت کامل تکمیل و امضا شده با عکس (قدیمی تر از یکسال نباشد.)
 • بیمه مسافرتی
 • کپی همه روادید های درخواست کننده در ۵ سال گذشته با مهر

 

 

ب . لیست اسنادی که درخواست کننده روادید در ایران باید ارائه دهد

 • تاییده سفر( بلیط هواپیما یا رزرو پرواز )
 • مدارکی مبنی بر محل اقامت و تامین هزینه های داقامت در زمان سفر یا تاییده تقبل هزینه ها توسط دعوت کننده و یا شخص سوم با ارائه اصل دعوت نامه رسمی ( هنگام ارائه در خواست قدیمی تر از شش ماه نباشد.)

 

 

ج .مدارکی مبنی بر ثبات اقتصادی و اجتماعی که توسط آن بتوان اثبات کرد ، که آیا درخواست کننده پس از پایان مدت روادید خاک کشورهای عضو را ترک خواهد کرد. 

 • تراکنش های بانکی سه ماه گذشته شما در یک بانک ایرانی به زبان لاتین و مدارک دیگری مبنی بر تمکن مالی برای تامین هزینه سفر ، کارتهای اعتباری بین المللی ، چک مسافرتی 
 • مدارک سند مالکیت ملک یا خانه در ایران ، چناچه موجود می باشد.

 

 

 

د . همه در خواست کنندگان

 • شناسنامه و مدارک شناسایی جهت نشان دادن وابستگی خانوادگی

 

ه . مدارک شغلی و بیمه 

 • کارمندان دولت : گواهی انتساب به خدمت و یا گواهی کار ، اشتغال و آخرین فیش حقوقی
 • کارمندان شرکت های خصوصی : گواهی کار و یا آخرین قرار داد همراه با فیش حقوقی سه ماه گذشته ، گواهی بیمه
 • تامین اجتماعی و خدمات درمانی و یا مدارک مشابه  ویا در صورت در دسترس نبودن ، گواهی نامه رسمی کارفرما کفایت میکند.
 • افراد با شغل آزاد : گواهی ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها به عنوان مثال پروانه کسب و یا گواهی اداره ثبت شرکتها و گواهی عضویت در بیمه تامین اجتماعی ، خدمات درمانی و یا یک مدرک مشابه 
 • مدیران و یا سهام داران شرکتهای ایرانی : معرفی نامه امضا شده توسط نماینده رسمی جهت تایید اداره و سمت 
 • در خواست کننده ، گواهی ثبت شرکت در ایران به طور مثال آگهی روزنامه رسمی ، گواهی تایید نام چنانچه در آگهی رسمی درج نشده باشد
 • هنرمندان : گواهی عضویت در یک انجمن حرفه مربوط برای هنرمندان به طور مثال انجمن سینما ، عکاسان و غیره . یا مدرکی مبنی بر انجام حرفههنری ، شرکت در نمایشگاه ، فستیوال و غیره . گواهی بیمه تامین اجتماعی و خدمات ( درمانی و یا مدرک مشابه )
 • بازنشستگان : گواهی دریافت حقوق بازنشستگی
 • دانش آموزان و دانشجویان و کسانی که به سن قانونی نرسیده اند : گواهی اشتغال والدین و یا گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه یا دانشگاه 
 • بیکاران : گواهی مبنی بر ثبات اقتصادی و اجتماعی به طور مثال : گواهی ازدواج ، شجرنامه ، اسناد مالکیت ملک یا خانه