کشور هلند

.

مقدمه
کشور زیبای هلند با نام رسمی Netherlands و نام محلی Dutchبا وسعت حدود یک چهلم ایران در غرب اروپا واقع شده است.این کشور از اعضای اتحادیه اروپاو شنگن بوده و واحد پول آن یورو که هر واحد آن معادل 100 سنت می باشد. پایتخت این کشور آمستردام میباشد.حکومت هلند از نوع پادشاهی و رئیس دولت نخست وزیر میباشد. زبان رسمی این کشور هلندی میباشد زبان رسمی دیگر این کشور فریژین میباشد.جمعت این کشور طبق سرشماری سال 2006 حدود 16.491.461 میباشد.
هلند یکی از کم ارتفاع ترین کشورهای جهان است به طوریکه حدود نیمی از آن هم سطح یا پایین تر از سطح دریاست. کمپانیهای شل و فیلیپس که از بزرگ ترین شرکت های جهان هستند در هلند واقع شده است.

آب و هوا
آب و هوای هلند معتدل و مرطوب دریایی است. متوسط دمای هوا در زمستان صفر درجه سانتیگراد و در تابستان 21 درجه سانتیگراد میباشد. وزش بادهای تند غربی ،از ویژگی های خاص این کشور است.
کشور آسیاب های بادی
از اوایل قرن هجدهم میلادی آسیاب های بادی در این سرزمین متداول شدند.از این آسیاب ها علاوه بر استفاده معمول، برای خشک کردن باتلاقها هم استفاده می شد. امروزه، بیش از ۱۰۰۰ آسیاب بادی در هلند وجود دارد که بعضی از آنها هنوز برای زهکشی استفاده می‌شوند. سفر به هلند و بازدید از این آسیاب‌‌های دیدنی بسیار هیجان‌انگیز و جذاب هستند.

یک راه فوق‌العاده برای دیدن این آسیاب‌ها استفاده از دوچرخه است. با هر یک از کارکنان دفاتر اطلاعات گردشگری در هلند که صحبت کنید شما را برای رسیدن به یک مسیر مناسب برای دیدن آسیاب‌ها راهنمایی خواهند کرد.

رودها
از آنجا که هلند ارتفاعاتی ندارد، هیچ رودی از خاک آن سرچشمه نمیگیرد. رودهای مهم این کشور عبارتند از:
1- راین که از آلمان سرچشمه میگیرد.
2- ماس که از بلژیک وارد هلند میشود.
3- شلدت که از فرانسه سرچشمه می گیرد.

کانال ها
یکی از ویژگیهای مشترک شهرهای هلند، وجود کانال در آنهاستکه در هر شهری با سبکی خاص ساخته شده اند.
در آمستردام کانالها نیم دایره هایی را پیرامون مرکز تشکیل داده اند. در شهر اوترخت (Utrecht) خیابانها در دو طرف کانالها و بالاتر از سطح آب قرار دارد. در شهر دلفت(Delphet) کانالها و جویها فوق العاده باریکند به طوریکه درختهای آنها با برگهای خود بالای کانالهای آب طاقی سبز تشکیل می دهند.

آداب و رسوم
در زندگی مردم هلند، آداب ورسوم کهن که بیشتر متاٌثر از شرایط طبیعی و اقلیمی منطقه است همچنان زنده است. مردم ناحیه شرق هلند به سبب تماس با مردم آلمان، روحیه ای اجتماعی و خونگرمتر دارند و اکثرا بازرگان و اهل معاشرتند. نواحی شمالی، به علت دشواری سازگاری با طبیعت، مردمی سختکوش و پایبند به اصول و عادات محلی هستند و خانواده ها به صورت بسته زندگی میکنند.در جنوب این کشور مردم بیشتر تخت تاثیر عرف و عادات لاتین قرار دارند و مردمانی خئش مشرب و خونگرم و علاقه مند به تفریح هستند. ساکنان نواحی مرکزی مردمانی بسیار معتدل، منضبط و زحمتکش هستند.

دوچرخه سواری
دوچرخه سواری در کشور هلند ورزش تلقی نمیشود بلکه میتوان آن را یک وسیله نقلیه روزمره در نظر گرفت. در بیشتر خانواده ها در ازای هر یک از اعضای خانواده دوچرخه وجود دارد. با توجه به اهمیت استفاده از دوچرخه تقریبا در تمامی شهرها و جاده ها محل اختصاصی عبور دوچرخه وجود دارد که حتی عابران پیاده نمیتوانند از آن استفاده کنند.

ایجاد سرزمین های مصنوعی
پس از آنکه در سال 1953 در جریان سیل دریای شمال 1836 نفر غرق شدند پروژه زوئیدرزی(Zuiderzee) که همان سدسازی میباشد را به همراه پروژه دلتا(Delta Works) آغاز کردند. در پروژه زوئیدرزی سد هایی به طور متحد و پشت سر هم بنا نمودند در مناطق کم عمق گیاهانی کاشتند که ریشه آنها پس از چند سال بصورت یک بافت متراکم تبدیل می شد. پس از آن با پروژه دلتا که به وسیله کشتی هایی که مجهز به سیستم مکش شن از کف دریا بود، شن ها را روی این گیاهان ریختند و روی آن را با خاک حاصلخیز پوشاندند تا هم بتوانند کشاورزی کنند و هم خانه و جاده بسازند. یکی از این شهرهای تازه بنا شده شهر آلمیره در 25 کیلومتری شهر آمستردام میباشد.

خوراک
به طور کلی خوراک هلندیها چندان متنوع نیست. در غذاهای هلندی، مصرف سبزیجات در مقایسه با گوشت خیلی بیشتر است. همچنین در مصارف روزانه پنیر هلندی که در دنیا با مارکهای مشهوری چون گودا (Gouda)، آدام(Edam) و لیدن(Leiden) مشهور شده است، خیلی زیاد استفاده میشود. نوشیدن قهوه عادات مهم و دیرینه این مردمان است. در هلند، دوستان یکدیگر را به صرف قهوه دعوت میکنند که شامل پذیرایی با قهوه و کیک یا بیسکوئیت است.

معادن
در گذشته هلند برای تامین انرژی، تا حد زیادی به آسیابهای بادی و زغال سنگ وابسته بود تا قبل از دهه 50 بندر روتردام، یک مرکز عمده برای دریافت و پالایش نفت خام بود ولی در دهه 1950 و 1960، هلندیها یک ذخیره گاز طبیعی بسیار عظیم در ایالت گرونینگنکشف کردند. در سال 2007 هلند با صادرات 53.5 میلیارد متر مکعب، پنجمین صادر کننده گاز طبیعی جهان بود.در همین سال، ایران با 3.5 میلیارد متر مکعب صادراتگاز در رتبه 26 قرار داشت. از دیگر منابع هلند میتوان به معادن سنگ، سنگ نمک، ذغال سنگ و نفت به میزان محدود نام برد.

اتحادیه اقتصادی بنلوکس(Benelux)
نام یک اتحادیه همکاری در اروپا شامل کشورهای بلژیک، هلند و لوکزامبورگ است. این اتحادیه در سپتامبر سال ۱۹۴۴ میلادی توسط دولت‌های در تبعید در لندن بنیادگذاری شد. نام بنلوکس از ترکیب نام این سه کشور در زبان‌های خود آن کشورها یعنی بـ(لخیه)، نـ(یدرلاند) و لوکسـ(مبورگ) درست شده‌است. این اتحادیه در سال ۱۹۴۸ به اجرا درآمد و هدف آن تسهیل جابجایی کارگران، سرمایه، خدمات و کالا در منطقه نامبرده‌است.

شهرها و مناطق دیدنی معروف
از شهرهای مهم این کشور میتوان به آمستردام (Amsterdam)، روتردام (Rotterdam)، لاهه (The Hague) ،آیندهوون (Eindhoven) ،گرونینگن(Groningen) ،کیندردیک(Kinderdijk) و  ونلو (Venlo) میباشد.

 

برای دریافت پکیج قیمت تور هلند اینجا را کلیک نمایید.